Máte doma mech?

Neznám samozřejmě ani vás, ani vaše názory, ale troufám si tvrdit, že přinejmenším značná část z vás ocení, když si může zajít někam do lesa. Protože taková procházka určitě stojí za to. Vypadá to tam (pokud nenarazíme na nějakou černou skládku) krásně a romanticky, odevšad se linou nejrůznější vůně, a to rostlinstvo kolem, to se snad ani nedá vylíčit slovy. To je něco docela jiného, než pobyt v betonové džungli měst. A kdyby člověk mohl, nejednou by si hned aspoň kus takového lesa odnesl s sebou a zasadil si ho doma do svého panelákového bytu. Aby měl ono romantické prostředí i tam, kde je nucen trávit podstatnou část svého života.

zelený mech

Ovšem ono to není ani trochu snadné. Protože zkuste si z lesa odnášet stromy! Zkuste si odsud vzít s sebou nějakou tu menší vegetaci, kamení či dokonce zvířata! To přece nejde. Někdy proto, že je to fyzicky nad lidské síly, někdy proto, že je to dejme tomu zakázané. A i kdyby si někdo odnesl jenom to, co se smí odnést a co unese, moc by si nepolepšil, protože by mu to doma dříve či později zašlo. A z krásné vegetace by zbyly leda tak suché větve, jehličí opadané na zem, trocha těch zvadlých květů v mechu…
Ale pokud přesto chcete mít doma kousek lesa, můžete. Můžete si totiž koupit preparovaný mech, který vám doma pomůže aspoň trochu zútulnit prostředí a navodit atmosféru takového lesa. Jistě, dokonalá imitace to nebude, ale aspoň něco.

mech na stěně

Takové stabilizované a preparované mechy jsou sice určené v první řadě floristům jako materiál pro výrobu mechových obrazů, živých stěn nebo suchých vazeb, ale může je využít i kdokoliv jiný, ať už na vnitřní dekorace nebo k odhlučnění prostoru.
Tento prodávaný mech má setrvale svůj přirozený vzhled, ovšem je stabilizovaný a zcela bezúdržbový. Nepotřebuje zálivku, hnojení ani stříhání, obejde se i bez světla, a to klidně i několik let.
A tak není problém mít to doma aspoň trochu jako v lese.