Jak využít palety na zahradě?


Už několik let můžeme s určitou pravidelností vídat, co všechno je možné z původně odpadového materiálu jakým jsou palety vytvořit. Mnoho firem je totiž využije maximálně jednou a pak je vidíme v jejich areálu vyštosované jedna na druhou. Palety tak našly využití při výrobě nejrůznějšího nábytku s heslem „vyrob si sám“ a teď zdobí industriálně zařízené interiéry. Jenom škoda, že se tolik péče nevěnuje paletám i v exteriéru. Přitom se z nich velmi snadno dá vyrobit zahradní nábytek nebo závěsné truhlíky, ve kterých je možné pěstovat okrasní rostlinky nebo zeleninu. Nízká pořizovací cena, variabilita a dobrá dostupnost přitom k tomu přímo vybízí. Jak tedy palety využít i na zahradě?

  • Řádky za pomocí palet

utržená zelenia

Mezery mezi jednotlivými latěmi poslouží jako dokonalé řádky, ve kterých hravě vypěstujete zeleninu. Široké latě pomohou záhon udržen v co možná největší míře bez plevele a zároveň znepříjemní cestu slimákům. Instalace je velmi jednoduchá, stačí paletu položit na místo, kde bude záhon, vysypat mezery zeminou a můžete začít sázet. Mezery v paletách budou skvěle vyhovovat salátové zelenině nebo třeba ředkvičkám.

  • Vyvýšený záhon třeba na jahody

dřevěné palety

Vyvýšené záhony šetří hlavně naše tělo, neboť není zapotřebí se při pletí tolik ohýbat jako v případě běžného záhonu. Kolena i záda vám tedy za tuto volbu jistě poděkují. Vyvýšené záhony mají však jednu podstatnou nevýhodu, zemina v nich mnohem rychleji vysychá. Je tedy zapotřebí vytvořit drenážní vrstvu, která bude přebytek vody odvádět od kořenů, ale zároveň poslouží jako ochrana před vysycháním půdy.

  • Balkónový trend v podobě vertikálních záhonů

Nemáte žádnou zahradu, kde by bylo možné předchozí výrobky z palet realizovat? Nevadí! Vertikální záhony z palet jsou skvělou alternativou, která se dá využít na každém balkoně. Pěstování zeleniny na terasách a balkonech je v posledních letech velkým trendem, ale ta cena záhonů!