Nezařazené

Ten pravý přítel se najde pro každého!

Každý pes, každé psí plemeno, má svou charakteristickou vizáž, povahu i vlohy. Někteří jsou aktivní sportovci do terénu, jiní s námi raději odpočívají v teploučku na gauči. Než si chlupatého přítele přivedeme domů, musíme myslet na to, zda nový člen do naší rodinky dobře „zapadne“. Jestli jsme schopni mu vytvořit ty nejlepší podmínky pro hezky strávený psí život. Je dobré přemýšlet nejdříve nad tím, jaká naše rodinka (pro psa budoucí smečka) vlastně je. Co nás baví? Chodíme často ven? Máme práci, která nám zabere většinu dne? Máme malé děti? Máme zahradu? Nemá někdo v domácnosti alergii? Na takové a podobné otázky ohledně našich životních podmínek a stylu života je nutné si odpovědět. Když pak vybereme toho pravého psa, bude jistě spokojenost na obou stranách!
buldoček s míčem

Přinášíme pár tipů, které mohou trochu pomoci zvolit správně.

 

Pes „sportovec“

Vhodný společník pro ty z nás, kteří jsou aktivní i ve volném čase. Rádi chodí (nebo běhají), věnují se sportovním aktivitám venku, turistice nebo alespoň podnikají pravidelné delší procházky. Potřebuje pohyb a prostor, ne život v paneláku s krátkým venčením mezi bloky! Pes „sportovní“ je například border kolie, německý ovčák, husky, Jack Russell teriér, chrt či ohař.

žena se psem u vody

Pes „lenoch“

Tito pejsci budou mít nejlepší domov u páníčků méně aktivních. Samozřejmě, že majitelé nemusí být zrovna nějací lenoši. Třeba si prostě po těžké práci (fyzicky, v náročných podmínkách či velkém stresu) rádi odpočinou „v leže“. Nebo jsou to již senioři. Mohou mít nějaké zdravotní indispozice. Prostě z různých důvodů volí odpočinek v klidu domova. Nesmíme ale zapomínat, že i pejsci těchto páníčků potřebují nutné venčení a alespoň krátké procházky! Mezi pejsky „lenochy“ můžeme zařadit čivavu, mopse, maltézáčka, francouzského buldočka, jorkšírského teriéra, anglického buldoka nebo bordeauxskou dogu.

 

Pes „pohodář“

Jsou to psi, kteří mají v povaze dostatek trpělivosti a tolerance. Jsou to obětaví kamarádi. Ti se hodí i do rodin, kde jsou malé, akční, hlučné a zvídavé děti. S těmi pak „vydrží“ například zlatý retrívr, labrador, kolie, cane corso nebo francouzský buldoček.

 

Jedná se samozřejmě o výčet jen některých nejznámějších plemen. Pokud pejska vybíráme poprvé, je určitě vhodné se poradit s odborníky (veterináři nebo zkušenými chovateli).