Nezařazené

Nebezpečný internet


Celá řada lidí žije v domnění, že je surfování po internetu jednoduché, a hlavně naprosto bezpečné. Tito jedinci se však nemohou více mýlit. Opak je totiž pravdou. Na internetu na vás čeká celá řada nástrah, z nichž ty největší vám mohou dokonce znepříjemnit život natolik, že prostě dáte internetu alespoň na nějakou dobu vale. Pokud se však budete řídit dobrými radami, která najdete na následujících řádcích, je velice pravděpodobné, že vás nepříjemnosti spojené s celosvětovou sítí zcela minou.

interenet

  • Z všech okolní mějte nainstalovaný antivirus. Jedná se o zcela stěžejní program, který vás bude chránit před útoku rozličných virů a v některých případech i spamů. Viry jsou ve virtuálním světě stejně nepříjemné jako v tom reálném. Dokáží vám zpomalit internet, zmrazit váš systém nebo vás prostě zahltit rozličnými daty. Ani jedno z toho určitě nechcete. Antivirové program jsou k dispozici zdarma, ale rozhodnete-li si je předplatit, získáte daleko lepší ochranu, než je ve free módu. Ani tak však nebude internet bezpečný.

přípojení

  • Nebavte se s cizími lidmi, kteří po vás chtějí vaši adresu nebo další osobní údaje. V lepším případě se totiž jedná o pochybné prodejce čehokoliv, v tom horším o stalkery, kteří vás mohou potom chtít sledovat. Takových lidí je na internetu více než dost. Neplatí to pouze pro sociální sítě typu Facebook, ale také pro různé chatovací weby. Zůstaňte za každou cenu v anonymitě.
  • Osobní údaje určitě nepiště ani na různé pochybné stránky. Mnoho z nich je po vás bude chtít, ale nepodlehněte. Samozřejmě to neplatí pro e-shopy, kde je nezbytné zadat své jméno i adresu. To je však výjimka, která potvrzuje pravidlo.

  • Nikomu nesvěřujte svá hesla a tím je myšleno opravdu nikomu, ani vašim přátelům. Mohou se k tomu totiž dostat nežádoucí osoby, které toho umí využít a také využijí. Rozhodně jim to svou liknavostí a nerozvážností neulehčujte.