Nezařazené

Jakého odborníka si vybrat když máte problémy s psychikou?

Všeobecný přehled o duševním zdraví a psychických nemocech je u nás lepší, za návštěvu odborníků se již většinou nestydíme. Pořád ale u nás spousta lidí nezná rozdíl mezi psychologem, klinickým psychologem a psychiatrem. Každý z nim se soustředí na trochu něco jiného a každý Vám i něco jiného nabídne. Existují odborníci proplacení pojišťovnou, ale i takoví, které si zaplatíte sami. Podle čeho tedy odborníka vybrat a který pro Vás bude ten vhodný?žárovka jako nápad
 
Nejběžnější jsou obyčejní psychologové
Tito lidé mají vystudovanou filosofickou fakultu s oborem psychologie. Pracují hlavně v různých organizacích nebo zařízeních pro pomoc lidem, v krizových linkách, pedagogicko-psychologické poradně, nebo mají vlastní praxi. Pomohou Vám s relativně obyčejnými problémy, neurózami, vztahy v rodině nebo lehkými případy poruch příjmu potravy.
 
Klinický psycholog má atestaci
Klinický psycholog má většinou mnohem více zkušeností. Mají také vystudovanou jednooborovou psychologii. Po škole musí minimálně pět let pracovat pod dohledem, v nějaké organizaci nebo pod atestovaným psychologem. Poté musí podstoupit atestační zkoušku, kdy dostane titul psychologa klinického. Poté již může pracovat sám. Většinou má komplikovanější případy, pracuje v nemocnici nebo sám. Vždy si ale pamatujte, že psycholog Vám nikdy nemůže předepsat léky! To může dále zmíněný psychiatr.
žena bez tváře
 
Psychiatr je doktor medicíny
Psychiatři nemají vystudovanou psychologii, někdy mají terapeutický výcvik. Ale jejich základem je medicína. Psychiatři hlavně předepisují léky jako antidepresiva, antipsychotika nebo léky proti úzkosti. Zabývají se vážnými diagnózami, kde již je potřeba předepsat léky. Návštěva u nich bývá většinou krátká a vždy se doporučuje současně psychoterapie.
 
Když uvažujete o návštěvě odborníka, vždy si pečlivě rozmyslete, kam půjdete. Informace o jednotlivých lékařích najdete na internetu, můžete si najít i zkušenosti s tím člověkem.