Nezařazené

Ceny nájmů vzrostly a kvůli vládní úpravě pravděpodobně porostou znovu

Ceny nájmů loni vzrostly

            Ceny nájemného v minulém roce vzrostly. Jedná se především o růst cen v krajských městech a hlavním městě. Jedním z důvodů je služba Airbnb. Jsou zde ale pochopitelně i další důvody, jako například rostoucí ekonomika. Jelikož roste ekonomika, klesá nezaměstnanost a úvěry mají nízké úroky, roste i poptávka po bytech a ceny. Jak jsem již zmiňoval, jedním z důvodů je sdílená ekonomika. Rozmohla se zejména v Praze a byty k pronájmu již nabízí přes 7000 hostitelů. Zájem podle některých realitních kanceláří s velkou pravděpodobností vzroste. Pro mnohé je pronájem mnohem rozumnější volbou než hypotéka.
obývák s velkým oknem

V současnosti „letí“ malé byty

            Velmi populární jsou v současnosti malé byty. Realitní kanceláře očekávají nárůst poptávky o dalších 20 procent. Největší nárůst však není například v Praze, jak by mohl někdo očekávat. Největší nárůst hlásí v Moravskoslezském kraji. Tam podle internetových inzercí během krátké zmizela asi čtvrtina inzerátů. Ovšem je zde stále velký přetlak poptávky nad nabídkou. Na rozdíl od Plzeňského kraje, kde naopak roste nabídka nájemních bytů. Konkrétně se tady jedná o třicetiprocentní rozšíření nabídky. Zájemci v České republice mají nejčastěji dvě možnosti. Buďto se dohodnou s některým soukromým pronajímatelem nebo zvolí jednu z velkých společností, které byty pronajímají.
okna bytového domu
Největším pronajímatelem v Česku je Residomo, dříve RPG Byty. Tato společnost spravuje více než 40 tisíc bytů v Moravskoslezském kraji. Dvojkou na trhu, je pak společnost CPI Byty, kteréžto patří do impéria miliardáře Radovana Vítka. Ta vlastní přes 12 tisíc bytů. V rámci větších měst ale fungují i městské realitní agentury, jež pronajímají vlastní byty.

            Výběr je široký, ceny různé. Očekává se však růst cen a to může mít na zájem vliv, nebo také ne. To ukáže čas. Chystané vládní změny ohledně zdanění pronajímatelů mohou s cenami hodně zahýbat.