Nezařazené

Co nepatří do kočičí misky

Kočka by často podávaný lidský jídelníček ve zdraví většinou nepřežila. V krmné dávce potřebuje mít z devadesáti procent suroviny původu živočišného. Jídlo pečlivě testuje a nemá ráda v jídelníčku časté změny.
 černá kočka
Konzervativní osobnosti
Mnoha lidem se zdají kočičky mlsné. Ale jsou v potravě jen velice konzervativní. Je to způsobeno jejich trávením a citlivými chuťovými receptory. U podávaného krmení velmi citlivě prozkoumávají odstín chuti, konzistenci. Také to, zda je potrava správně teplá. Pro malé predátorky je ideální teplota, která se blíží teplotě masa právě ulovené kořisti. Nedělají jim dobře časté změny jídelníčku. Jejich organismus pak reaguje průjmy. Jejich trávení (střevní mikroflóra) je „nastaveno“ tak, že dává přednost jednomu typu stravy i chuti. Zažívací problémy jim může způsobit také to, když kombinujeme čerstvé nebo syrové maso s granulemi a kapsičkami. Není zkrátka dobré jim různé druhy stravy míchat a příliš s kočičím jídelníčkem experimentovat. Čičinám to dráždí zažívání. Nejlepší je zůstat u toho druhu stravy, která jim vyhovuje a chutná.
 kočka u misek
Co jim určitě neservírovat!
Cukr, mléko, tuk, alkohol a sůl. S těmi si jejich organismus neví rady, neumí je dostatečně zpracovat. V jejich přirozené potravě se nenacházejí cukry a škroby. Na sladké nejsou vybaveny příslušnými receptory. V mléku jim vadí mléčný cukr – laktóza. Většina koček má po něm průjmy. Pokud by se stravovaly „vegetariánským“ stylem, kde převažují sacharidy, mohlo by jim dokonce selhávat srdce a mohly by ztrácet zrak. Alkohol je pro ně toxický, i v malém množství. Nemají v těle enzymy potřebné k jeho odbourávání. Vyvolává u koček bezvědomí, kolaps. V případě tvrdého alkoholu stačí i množství dvou malých lžiček. Příliš tuku ve stravě (hodně tučná masa) kočkám zase může způsobit zánět slinivky břišní. Hodně soli zatěžuje ledviny a vede tak ke špatnému odvádění škodlivin z těla. Naprosto nevhodnou stravou jsou pro kočky uzeniny!
 
Pro pořádek je potřeba připomenout, že kočičky mají mít k dispozici dostatečné množství čerstvé vody!