Nezařazené

Vteřinové lepidlo: jak jej odstranit z kůže nebo z oděvu

Odstraňte lepidlo teplem

Přistálo trochu lepidla na pracovní ploše? Odstraňte ho pomocí horkovzdušné pistole.
 1. Počkejte, až lepidlo vytvrdne.
 2. Foukejte horký vzduch na polepené oblasti. Vždy foukejte horký vzduch na místo pouze krátkou dobu, aby nedošlo k přehřátí povrchu.
 3. Potom můžete lepidlo ručně odstranit.
Dávejte pozor  u této metody. V opačném případě by mohlo dojít k poškození pracovní plochy nebo předmětu. Buďte opatrní s plastovými nebo lakovanými povrchy. Plast se může deformovat ve stísněném horku, barva se může rozpouštět. Dokonce i s dřevěným povrchem byste měli být opatrní, abyste se vyhnuli poškození.
lepení trubky

Odstranění lepidla z textilu

 1. Přidejte stolní olej na na lepidlo.
 2. Olej lehce vmasírujte a nechte chvíli působit.
 3. Po chvíli lepidlo změkne, takže jej můžete snadno oškrábat.
 4. Okamžitě položte oděv do vodní lázně s mýdlem nebo saponátem na nádobí, abyste odstranili olej. Pečlivě olej vymejte.
Tato metoda funguje také v případě, že se lepidlo dostane na váš koberec.  Koberec pokapejte, jak je popsáno výše, olejem. Potom pečlivě vyčistěte vlákna hadříkem, který jste předtím namočili do vody na nádobí.

Odstraňte lepidlo chladem

Nejen teplo, ale také chlad může pomoci odstranit vteřinové lepidlo.
 1. Vložte postižené oděvy do mrazničky na několik hodin.
 2. Odstraňte lepidlo.
 3. Vyperte oděv v pračce, abyste úplně odstranili lepidlo.

Odstraňte lepidlo z pokožky

Ukápnutí vteřinového lepidla na kůži může být velmi nepříjemné. Abyste se vyvarovali poškození pokožky, měli byste být velmi opatrní. Pokud se lepidlo dostane do očí nebo do úst, měli byste se poradit s lékařem.
 1. Jemně aplikujte olej na postiženou oblast pokožky. Vmasírujte olej, jak nejvíc to půjde.
 2. Nechte olej působit na krátkou dobu.
 3. Poté očistěte pokožku teplou mýdlovou vodou.

kladivo a lepidlo na dřevo
Opatrně s acetonem

Často čteme o acetonu jako rozpouštědle pro vteřinové lepidlo. Aceton se vyskytuje například v odstraňovači laku na nehty. Nicméně doporučujeme, abyste se drželi dál od látek obsahujících aceton. Použijte je pouze tehdy, pokud není účinná žádná z výše uvedených opravných metod. Páry rozpouštědla mohou způsobit bolesti hlavy, nevolnost a závratě. Když aplikujete aceton na kůži, má silný odmašťovací účinek, který vysušuje pokožku. Pokud se vaše pokožka dostane do styku s rozpouštědlem, pak pokožku očistěte a namažte krémem.