Nezařazené

Klenot interiéru? Peršan!

Pokud si vybereme pro náš interiér kvalitní perský koberec, získáme originál, jehož cena léty stoupá. Je samozřejmě dražší, ale můžeme zvolit i „maličký klenot“. Vynaložená investice bude vhodně uložená! Jak na to?

 výroba koberce

Nákup jen u odborníků

Když se rozhodneme „pozvednout“ interiér domu perským kobercem, vyrazíme nakupovat do specializovaného ověřeného kamenného obchodu. Tam je zaručeno, že nám poradí odborníci. Také si koberec prohlédneme „naživo“, v přirozeném i umělém světle. Volit můžeme z mnoha klasických i moderních vzorů. Není třeba se vždy obávat začlenění koberce klasického vzoru do moderně zařízených interiérů. Někdy tam velice dobře „zapadne“ a vypadá to moc hezky!

 orientální koberec

Do domu přijde kvalita

Základem výroby perských koberců je od dávné minulosti používání vláken přírodních, vysoce kvalitních. A v tradici pokračují i dnešní výrobci. Používá se bavlna, ovčí vlna, vlna kašmírských koz, srst velbloudů, len, hedvábí, konopí a juta. Do podkladu (osnovy) se dává nejčastěji bavlna, která je dostatečně tvárným materiálem. Nomádi zavedli (také z nedostatku jiného materiálu) k tomuto účelu použití srsti svých velbloudů. Což se ukázalo také jako dobrá volba. Koberce té nejvyšší kvality produkují prý v Íránu. Jejich výrobci používají hlavně vlákna hedvábí a ovčí vlny. Kvalita koberců se posuzuje podle počtu uzlíků na metr čtvereční jejich plochy. Ty nejluxusnější jich mají cca 800 000!

 koberec orient

Zajistíme kvalitní údržbu

To, jak se o koberec postaráme, určuje dobu, po kterou bude náš domov zkrášlovat. Vysáváme ho pravidelně alespoň jednou za týden. Nepoužíváme při tom elektrický klepač a rotační kartáč! Může dojít k vytrhávání vláken a značnému poškození! Koberce z přírodní ovčí vlny díky lanolinu, který její vlákna obsahují, jen špatně sají tekutiny. Přesto při jejich polití tekutinu co nejrychleji tekutinu odstraníme, aby nevznikaly zbytečně skvrny. K údržbě používáme kvalitní přípravky určené na ovčí vlnu a větší zásahy necháváme raději odborníkům!