Nezařazené

Číst dětem se prostě vyplatí

Je těžké v dnešní době zachovat a prosadit staré a osvědčené zvyky. Jedno ale musíme drazí rodiče obnovit a zachovat, čtěme prosím dětem!
     Je vědecky prokázáno, že děti, kterým se od malička čte, mají mimo jiné bohatší slovní zásobu a lepší vyjadřovací schopnosti.
Vždyť číst můžeme už dětem v nejútlejším věku, jakmile dítě chvíli udrží pozornost, je dobré si s ním prohlížet leporela a předčítat básničky a říkadla. Sami budete koukat, jak i vám se mnohé z vašeho dětství vybaví a určitě najdete spoustu knih i po sobě.
chlapeček s knihou
Často si říkáme, že spoustě věcí děti ještě nemůžou rozumět, ale opak je pravdou. Děti mají ve srovnání s námi fenomenální paměť a předčítáním si uchovávají slovní obraty, které od nás za normálních okolností neslyší a tím si rozšiřují slovní zásobu, která je u dnešních dětí často velmi chudá, což potvrzují i učitelé.
Zcela jistě je zde předpoklad, že pokud jim čteme v dětství i ony v budoucnu rády sáhnou po knize a budou se ke čtení vracet.
čtení dítěti

Shrneme-li všechna pozitiva, můžeme se spolehnout na následující přednosti četby:

·         Rozvoj fantazie a představivosti
·         Upevňování pouta mezi rodiči a dítětem
·         Lepší vyjadřovací schopnosti
·         Bohatší slovní zásoba
·         Lépe se jim s pohádkou či krásným příběhem usíná, četba se stává večerním rituálem
·         Formování lásky k četbě do budoucna
·         Prospěch i pro rodiče, návrat do dětství, připomínka svých tehdy oblíbených knih
medvídek nad knihou

Četbu není nutné omezit na večerní uspávání dětí, můžeme si za hezkého počasí najít krásné místo, rozprostřít deku a nahlas předčítat z  dětské knihy. V chladných měsících se zase zavrtejte do pokrývek, uvařte si čaj a dělejte totéž. Sáhnout můžeme po klasických pohádkách, ale i po příbězích na pokračování, na které se těší zejména starší děti, ale mnohdy i samotní rodiče a to je přece skvělé!